Izazovni naslov i tekst Marka Biočine, koji tvrdi u "večernjaku" kako je veličanje poljoprivrede slijepa ulica.
Pitomi kraj iza Zagrebačke gore,klasičan je hrvatski krajolik. Snimka:Fotozadruga. Snimljeno prije 80 godina. Molim, ako je moguće, revnosnog čitaoca, mojeg bloga, neka mi javi u komentaru mjesto odakle je ovo snimljeno, kako bi se vidjela promjena krajolika!
Moj odgovor koji je obljavljen u "večernjaku" u srijedu 13. svibnja 2015. na tvrdnju kolumniste v.l. pročitajte dolje:
Na ovu tvrdnju odgovorio bih hrvatskom poslovicom: „Ako je na stolu malo kruha, drži svoj u ruci“.
Kada sam pročitao tekst, onda sam sjetio jedne šaljive zgode, kojom se opisivalo nekog lijenog seljaka ili poljodjelca ili vinogradara. Dođe u proljeće taj vinogradar u vinograd i kaže- trebalo bi ovaj vinograd okopati- i otiđe. Dođe drugi put i opet kaže- trebalo bi orezati lozu- i otiđe. Treći puta, kada se loza morala prskati protiv štetočina, ponovi se ista scena, što dovodi na kraju da u jeseni nema berbe .
Ova zgoda je slična dijelu teksta u kolumni: „Plodna zemlja, povoljna klima ,obilje vode, značajni su resurs Hrvatske , a resursi bi trebali biti iskorišteni“. Biočina dalje skreće u „drugu ulicu“ na kraju teksta i zaključuje: „Slikovita zabluda već desetljećima zamagljuje nam stratešku viziju potrebnu da bismo napredovali u onome, što jedino može osigurati dugoročni održivi rast hrvatske ekonomije -modernim tehnološkim industrijama i uslužnim djelatnostima visoke dodane vrijednosti, utemeljenim na poduzetnosti i visokoj razini obrazovanja hrvatskih građana“. Složit ćemo se kako rješenje ovog zaključka traži „visoku matematiku“ a čitavo društvo ne proizvodi dostatno „kruha našeg svagdanjeg“ slično lijenom poljodjelcu , koji bježi od „elementarne matematike“ potrebne za rad u vinogradu. Slažem se s onom tvrdnjom kolumniste , kako je suludo tvrditi da Slavonija može prehraniti pola Europe, a slična je tvrdnji naših susjeda kako Vojvodina mora biti bašta Europe.
Gospodin Biočina uspoređuje statističke podatke o minimalnom udjelu poljoprivrede od nekoliko posto u BDP u OECD razvijenim ekonomskim zemljama i u RH, pa zato i ne treba biti to glavna briga društva. Po mojem poimanju ta tvrdnja također vodi u slijepu ulicu tj. stvara opću zabludu. Poljoprivreda je osnovna ljudska djelatnost, koja je slična izvoru rijeke na čijem toku su osnovane ostale ljudske životne djelatnosti . Uzmimo samo litru mlijeka i traktor , pa neka se onda pobroje svi ljudi koji su vezani na poljoprivredu, primjerice mehaničari, koji popravljaju traktore ili koji servisiraju „mlijekomat“ na kojem kupujem domaće mlijeko, pa će postoci i značaj statistike oko poljoprivrede biti drugačiji.
Prije 35 godina kupio sam knjigu koju je napisao poznati ekonomist E.F. Schumacher „Small is beautiful“ - Malo je lijepo. Schumacher navodi kako u proizvodnji hrane ne može biti jedino mjerilo uspješnost i profit kao u industriji , već prije svega valja težiti zdravoj hrani, očuvanju tla, ljepoti i skladnosti čovjeka s prirodom. Kaže, kako još nije uzgojena krava (važna i za gnoj stajnjak ) koja se može hraniti samo pet dana tjedno i onda „ištekati iz utičnice“. Međunarodna organizacija IFOAM koja podupire organsku poljoprivredu, također teži načelima vezanim uz zdravlje, ekologiju, pravičnost i zaštitu sela. Definicija organske poljoprivrede glasi - to je sustav proizvodnje, koji održava zdravlje tla, ekosustava i ljudi. Oslanja se na ekološke procese, biološku raznolikost i cikluse prilagođene lokalnim uvjetima, a ne na primjenu problematičnih materijala i postupaka s neželjenim efektima. Organska poljoprivreda kombinira tradiciju, inovacije i znanost u korist zajedničkog okoliša, promicanja pravičnih odnosa i dobru kvalitetu života za sve ljude. Nije lako ova opažanja oko poljoprivrede opisati statističkim podacima.
Kada ovo pišem sjećam se, kako su prošle ili pred prošle godine mljekari uzaludno protestirali pred Ministarstvom poljoprivrede. Mljekari su tražili poticaje za mlijeko do cijene 4,05 kuna za litru, dok cijena u Nizozemskoj iznosi 0,11 do 0,22 € po litri mlijeka. Naši mljekari su uzeli kredite od EU- banaka, koje ne mogu otplaćivati, jer mljekari iz EU dovoze k nama cisternama svoje jeftino mlijeko a društvo ih ne pomaže. To mlijeko potječe od specijalno genetski uzgojenih krava, s vimenima do poda, koje daju dnevno od 20 do 40 litara mlijeka. Visina državnih poticaja EU- mljekarima je veliko i dugo se već primjenjuje. Usput rečeno EU mljekari također prosvjeduju u svojim državama.
Valja napomenuti, kako je održivi razvoj, koji se često puta spominje kao poštapalica u političkim govorima i novinskim tekstovima, zapravo inovacija, koja se sastoji od pet kategorija: štednja roba široke potrošnje, smanjenje i učinkovita uporaba ili iskorištenja različitih izvora sirovina, recikliranje i oporaba materijala.
Gospodin Biočina tvrdi kako god povećali dodane vrijednosti u poljoprivrednoj proizvodnji nećemo time moći servisirati dug. No, preokrenimo gledanje u drugom smjeru , jesmo li se trebali zadužiti ili jesmo li mogli štedjeti primjerice na mobilnim telefonima? U nas je 2014. prodano 924 tisuća pametnih telefona u vrijednosti 2,38 milijardi kuna, što je rast od 27% u odnosu na 2013. godinu. S tog kraja gledanja, najveći broj ovrha otpada na vjerovnike tele-operatere, kojima je ključni dio rasta prihoda od mobilnog Interneta. Moja teza: Štedimo na troškovima za pametne telefone u korist povećanje cijena mlijeka i kruha, kako bi rasla zaposlenost i povećavao bi se BDP a gradijent zaduživanja bi se smanjivao.
Poljoprivreda široko objedinjuje aktivnosti mnogih članova društva od sirovine „domaće trave i tla“ i „domaćeg sunca“ do hrane na stolu , koji se ne može samo zbog malih postotaka u statistici „pospremiti pod tepih“ i reći: nemojmo tražiti spas od poljoprivrede. Priznajmo činjenicu, kada mljekar zaveže kravu za jasle, onda i sebe zaveže 365 dana u godini za te jasle , a to nije poštapalica.
eko bloger Josip Kumerički
Joža, u pravu ste. Uzimam mlijeko s mlijekomata, donosim svoje boce, što im ostane mlijeka rade sir, rade kiselo mlijeko, jer imaju pekaru, peku svoje kolače od tog sira, peku burek od sira uz koji daju besplatno čašu svog kiselog mlijeka, a svaki dan od 17 sve u pekari prodaju 30% jeftinije.
OdgovoriIzbrišiBitno je danas ništa ne bacati i tko god može zauzeti najnižu razinu proizvodnje neće pgriješiti jer je na dnu proizvodnog lanca prava nauka, odrziva nauka, sto idemo prema gore sve je vise trikova i interesnog natezanja politika. Na primjer marketing, koliko je tu nauke a koliko trikova? Tu je puno puno vise trikova, a gdje su god trikovi tu je velika konkurencija.
Drugi primjer: Ja cu ovo ljeto napraviti malo racunalo 5cm x 5cm za 1$ ulazni troskovi i prodajna cijena ce mu biti 3$ i to ce biti rekord jer je do sad najniza prodajna cijena mikro racunala 4$. Napravit cu to racunalo bez lemljenja na velikoj testnoj plocici s bakrenim vodovima i utorima u koje cu utaknuti nozice integriranih krugova i procesora.
Kad mi taj prototip bude radio kako ja zelim, nacrtat cu el. shemu i poslati u Kinu, procesor cu nabaviti negdje za cijenu ispod $, a serijska proizvodnja tog mikroracunala ce biti u Kini. Prodavat ce se po 3$. A ja cu nastaviti istrazivati moze li biti prodajna cijena 2$ itd.
Moj posao ce uvijek biti rucni.
Isto je danas kod seljaka moguce. Najvece inovacije danas su u omjeru kvaliteta/cijeni = kako taj omjer povecati. To je danas nauka. Marketing to rijesava s reklamom, a ja to rijesavam s grijanjem stolice, seljak to rijesava glavom i rukama.
Koji put je odrziv? Pa put glave i ruku. Moja 3$ proizvod bit ce puno lakse reklamirati nego taj 4$.
Osim toga, meni ce sad biti puno lakse raditi robote jer ce u tim robotima srce biti moj proizvod, itd itd. Danas treba gledati prema dolje, a ne prema gore, ako se zeli odrzivost.
OdgovoriIzbrišiDanas se veliča Elona Muska kao genijalca. Ali je to veličanje samo dio marketinga velikog ulaganja. On je pokrenuo proizvodnju električnih auta Tesla s ogromnim kapitalom. Što je tu genijalnije, kapital ili Musk?
OdgovoriIzbrišiSeljak koji izbaci kvalitetniji a jeftiniji krumpir i od toga može dobro živjeti je danas veći genijalac od Muska.
Napraviti nešto s puno novca, ili pak napraviti nešto bez novca? Veće je djelo ovo drugo a kad se zbroji "dugi rep" ima se puno.
BDP = Potrošnja. Ako to znači da trebam poći autom i na WC, i pušiti dvije kutije cigareta dnevno, onda je bolje da je BDP što manji.
OdgovoriIzbrišiUpravo tom logikom se i ja vodim kad govorim o učenju za nešto napraviti, jer dok učim potrošnja mi je vrlo vrlo mala, i moj doprinos BDP-u je 0 kn dok učim, ali je moja održivost puno veća od nule.
Bogate su zemlje bogate radi malog biznisa, a ne radi velikog.
OdgovoriIzbrišiPozdrav Am gospođa, Morgan Debra Am legitiman i pouzdan kredita vjerovniku dati kredite
OdgovoriIzbrišina jasan i razumljiv uslovima na 2% kamatne stope. iz
12.000 $ na $ 7.000.000 dolara, eura, a samo funti. Dajem out Business Krediti,
Osobni zajmovi, studentski krediti, auto krediti i krediti za otplatu zapisi. Ako
potreban kredit ono što morate učiniti je da me kontaktirati
na: morgandebra1986@gmail.com
Bog te video.
pozdrav,
Mrs Morgan Debra
E-mail: morgandebra1986@gmail.com
Napomena: Sve odgovor mora biti poslati na: morgandebra1986@gmail.com