petak, 30. studenoga 2018.

Svjetski dana zahoda – World Toilet Day



1. Predavavnje.
Slušao sam predavanje održano u povodu Svjetskog dana zahoda u ponedjeljak, 19. studenog 2018., u POP UP kinu na Autobusnom kolodvoru u Samoboru.
Tradicionalni zahod na  seoskim dvorištima

Predavanje je organiziralo trgovačko društvo Odvodnja Samobor d. o. o. kako bi građane osvijestili o važnosti izgradnje održivog sustava odvodnje, koji je u skladu s našim ekosustavom.
„Odvodnja Samobor jedina je tvrtka u Hrvatskoj, možemo reći i u regiji, koja na pravi način, edukacijom, obilježava Svjetski dan zahoda, čime definitivno postaje generator ekologije samoborskog kraja“, zaključio je predavač Krešimir Veble, projektant uređaja za pročišćavanje vode u Karlovcu.
2.Fekalije i smrnost djece.
Proljev uzrokovan kontaminacijom pitke vode ljudskim fekalijama jedan je od najvećih uzročnika smrtnosti djece u svijetu. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, zbog proljeva uzrokovanog zagađenom vodom i lošim higijenskim uvjetima svake dvije minute umire jedno dijete mlađe od pet godina, što bi se moglo spriječiti čistom vodom, korištenjem zahoda i pranjem ruku sapunom nakon obavljanja nužde. Na predavanju smo doznali da jedna trećina škola u svijetu nema zahoda, da 900 milijuna djece nema gdje oprati ruke, da mnoge žene i djevojke ostaju kod kuće u vrijeme menstruacije, jer na radnim mjestima i u školama nema zahoda…
Gledano kroz povijest, veliki su gradovi zbog fekalija i otpadnih voda bili puni smrada, vonja i boleština. Među prvim graditeljima podzemnih kanalizacija bio je Feak iz Sirakuze. Kanalizacija se nazivala Feak, odakle i naziv fekalije. Grad Jeruzalem u doba kralja Davida imao je kanalizaciju.
Gradnja vodovoda i kanalizacije u nas nije najbolje riješena. Kanalizacijske priključke ima 50 % domaćinstava koja imaju vodovod. Mnogi imaju nepravilno izgrađene septičke jame. Na sreću, smrtnost djece od zagađenih pitkih voda kod nas je iskorijenjena.
3. Podaci o potrošnji vode i otpadne vode.

Grubi podaci dnevne potrošnje vode po stanovniku u ovoj industrijskoj civilizaciji su: uporaba WC-a 45 L, kupanje 40 L, pranje rublja 15 L, čišćenje 15 L, piće i kuhanje 5 L, pranje suđa 10 L, umivanje 10 L. Ove podatke treba upamtiti i postupno smanjivati, jer za buduće generacije neće biti dovoljno pitke vode.
Za razumijevanje računa za pitku vodu, koja za moje domaćinstvo sada iznosi 13 kn/m3, važan je podatak da investicija za uređaje za pročišćavanje otpadnih voda stoji više od 250 $/ m3. Na  predavanju je predočena informacija;Samoborska kanalizacije bi se trebala spojiti s uređajem za pročišćavanje u Zaprešiću.
Autorica knjige o otpadnim vodama, prof. dr. sc. Božena Tušer[i], navodi da je od nacionalnog dohotka potrebno izdvojiti 2000 $/stanovniku godišnje kako bi se osiguralo osnovno pročišćavanje otpadnih voda.
Krešimir Veble je izjavio kako je trošak uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Karlovcu 5 kn/m3. Od toga je spremanje otpadnog mulja iz postrojenja oko 50 % troška. Otpadni mulj može biti gorivo  u cementarama. 
Dobro je vidjeti kako su se kretali troškovi kod uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Pazinu 2011. godine
Gradnja, a poslije i održavanje kanalizacije, zahtjevan je posao. Zato dobro razmislite prije no što pustite vodu...S ciljem očuvanja odvodnje, okoliša i zdravlja u odvode ne biste smjeli bacati:
Suvremeno postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda


kuhinjsko ulje, masti, ostatke hrane, talog od kave, ljuske od jajeta, kosti, mlijeko i mliječne proizvode, perje, dlake, mokre maramice, papirnate ručnike, higijenske uloške, krpe, zavoje i gaze, pelene, štapiće za uši, kondome, naljepnice, lijekove, strugotine metala, plastike i drveta, plastične vrećice, građevni materijal, pepeo, alama, kemikalije i boje, zapaljive i eksplozivne tvari i tekućine.
Mnogi su to znali, ali neki i nisu, no kada se kanalizacijske cijevi u gradu,  kući ili stanu začepe, onda dolazi do velikih nezgodacija i troškova.
O WC-u i kanalizaciji moglo bi se puno pričati, ali meni se sviđa ova usporedba. Kao što se čovjek mora svaki dan „očistiti“, tako se i proizvodne tvrtke moraju očistiti od svojih proizvoda. Nešto proizvoda tvrtke spreme u svoja skladišta, dok ostale proizvode utovare u kamione i odvezu na police robnih kuća širom svijeta. Zato robne kuće u Samoboru rastu kao gljive poslije kiše! Ostaje  nam smeće  koje  može biti uzrokom začepljenja  WC-a i kanalizacije.

Veliki  gradovi su velika trošila u odnosu na okoliš u kojem svaki stanovnik godišnje direktno ili indirektno troši 208 t vode, 660 kg hrane,  1,660 t otpadnih voda i  660 kg  čvrstog otpada  i   220 kg  onečišćivača  atmosfere. 
Ovi podaci su izvaađeni iz  poznatog priručnika; Environmenatal Science, John Wiley , 2010 g.  Sve to treba „netko“ platiti kao javni trošak. Prema tome, definirati pojam okoliš-a, može se uz mnoge postojeće definicije i ovako: „ Čuvanje okoliša mora biti najvažnija  kočnica globalizmu, konzumerizmu i prevelikoj potrošnji.





[i] Božena  Tušar , Ispuštanje i  pročišćavanje otpadnih voda, Croatiaknjiga,  Zagreb,  2004., str. 153

Nema komentara:

Objavi komentar